flaga rajdowa

Kiedy i komu należy się samochód zastępczy?

Awaria samochodu lub też wypadek komunikacyjny powodują, że nie mamy możliwości korzystania z własnego pojazdu. Trzeba pamiętać jednak, że jest możliwość, która ułatwi nam oczekiwanie na powrót auta z warsztatu. W takich wypadkach bowiem kierowca ma prawo by otrzymać samochód zastępczy. Istnieje kilka sytuacji, w których można się o samochód zastępczy ubiegać.samochód zastępczy przy szkodzie całkowitej

– Samochód sfinansowany z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji lub wypadku
– Auto zastępcze z polisy autocasco lub assistance
jak również
– Awaria w ramach gwarancji (nie zawsze jednak jest zapewniony samochód zastępczy – zależy to od warunków umowy)

Na jak długo samochód zastępczy przy szkodzie całkowitej?

Zanim wynajmiemy samochód zastępczy warto u Ubezpieczyciela sprawcy złożyć właściwe zaświadczenie, że zamierzamy wynająć samochód zastępczy. W takim piśmie, by zostało ono rozpatrzone pozytywnie, należy wskazać że samochód zastępczy jest nam niezbędny, jego wynajęcie jest uzasadnione, a samochód zastępczy będzie służył nam na przykład do dojeżdżania do pracy albo odwożenia dzieci do przedszkola. Warto zadbać o staranne przedstawienie argumentów, by towarzystwo ubezpieczeniowe rzeczywiście uznało, że samochód zastępczy jest nam naprawdę niezbędny do codziennego funkcjonowania.

Czas, na który zostaje nam udostępniony samochód zastępczy (z refundacją kosztów) uzależniony jest od wielkości poniesionej szkody.A te bywają różne i mogą być częściowe, ale też i całkowite.  Jeżeli chodzi o samochód zastępczy z OC przy szkodzie całkowitej trzeba pamiętać, że należy się on aż do siódmego dnia od wypłaty odszkodowania na nasze konto bankowe, no chyba , że kupimy sobie wcześniej inny pojazd. Wówczas wiadomo, samochód zastępczy należy oddać wcześniej, ponieważ towarzystwo ubezpieczeń nie pokryje już kosztu takiego wynajmu, gdyż wynajem jest już bezzasadny. Poszkodowany ma w tym momencie czym poruszać się.