most i droga

Formalności z ubezpieczycielem po szkodzie

Z roku na rok przybywa samochodów na polskich drogach. Mimo, że sami staramy się jeździć coraz ostrożniej, nie da się często uniknąć jakiejś kolizji czy też stłuczki.
Często dochodzi do sytuacji kiedy nasze auto nie nadaje się do dalszej jazdy, możemy wtedy skorzystać z usługi jaką jest samochód zastępczy z oc sprawcy.
Była ona dotychczas zarezerwowana tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą, inne osoby, których auto zostało poszkodowane, musieli udowodnić, że samochód taki jest im niezbędnie potrzebny np. do przewozu osób niepełnosprawnych albo takich którym skutecznie udało się udowodnić ubezpieczycielowi, że mają utrudnioną możliwość skorzystania z innych środków transportu, w tym publicznego np. komunikacji miejskiej.
W roku 2011, decyzją wyroku Sądu Najwyższego, te niekorzystne przepisy uległy zmianie i samochód zastępczy z oc sprawcy przysługuje już każdemu kierowcy. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest sytuacja kiedy poszkodowany ma drugi samochód, z którego mógłby korzystać.

Kolizja i co dalej? Zgłoś szkodę

Gdy dojdzie do kolizji czy wypadku, nasze auto ulegnie uszkodzeniu i konieczne będzie oddanie go do warsztatu czy też serwisu, wtedy samochód zastępczy z oc sprawcy należy się nam na cały okres kiedy nie będziemy mogli korzystać z naszego pojazdu i ubezpieczenie sprawcy będzie musiało pokryć koszty jego wynajmu już od pierwszego dnia korzystania z pojazdu zastępczego.zastępczy Jeep
Warto wspomnieć również, że samochód zastępczy z oc sprawcy, musi być dokładnie takiej samej klasy jak nasz uszkodzony pojazd. Jeśli więc nasz samochód był np. klasy kompaktowej czy średniej, auto zastępcze musi również być tego samego typu.
W naszym kraju coraz prężniej rozwijają się sieci wypożyczalni samochodów. Oferują one samochody wszelkich klas i marek. Wiele z nich ma swojej szerokiej ofercie rozwiązania dla osób, których auta uległy uszkodzeniu w wypadkach. Można więc wypożyczyć w nich samochód zastępczy z oc sprawcy. Firmy te pomagają również w załatwieniu wszelkich związanych z tym formalności, które są niezbędne do prawidłowego rozliczenia z firmami ubezpieczeniowymi. Ciekawe w ich ofercie jest to, że samochód zastępczy z oc sprawcy można często wypożyczyć nawet w formie bezgotówkowej, wszystkie koszty pokryje ubezpieczenie sprawcy, pozwoli to nam więc na uniknięcie dodatkowych, zbędnych kosztów.