bmw suv tył

Czy mogę wynająć samochód zastępczy na koszt sprawcy wypadku?

17 listopada 2011 r. Sąd Najwyższy uznał, że ubezpieczyciel ma płacić każdorazowo za samochód zastępczy z OC sprawcy. Dotyczy to czasu od kolizji lub wstawienia do mechanika uszkodzonego pojazdu aż do odebrania naprawionego lub kupna kolejnego. Dotychczas ubezpieczyciele zwracali koszt wynajmu tylko w przypadku samochodów firmowych.
Teraz każdy, nawet osoba prywatna, może uzyskać odszkodowanie i zwrot kosztów holowania i wynajmu auta na koszt OC sprawcy. Problem jest tylko z wysokością odszkodowania. Jako osoby ubezpieczone nie musimy wcześniej zgłaszać ubezpieczycielowi, że zamierzamy skorzystać z wypożyczonego samochodu. Jeśli jednak będziemy wypożyczać auto zwróćmy się do wypożyczalni, która współpracuje z zakładami ubezpieczeń. W przypadku, gdy posiadamy inne auto, nie ma co liczyć na zwrot kosztów wypożyczenia samochodu. Nie musimy jednak udowadniać, że komunikacja miejsca jest dla nas trudno dostępna albo, że przewoziliśmy samochodem poszkodowanym osobę niepełnosprawną.

Samochód zastępczy przy szkodzie całkowitej

W przypadku szkody całkowitej koszt wypożyczenia można przeciągnąć aż do momentu kupna nowego samochodu. Nie przesadzajmy jednak, gdyż ubezpieczyciel w razie naszej opieszałości może odmówić wypłaty odszkodowania. I będzie to jak najbardziej zasadne. Wypożyczony samochód nie może też być wyższej klasy niż własne uszkodzone auto, a stawka nie powinna przekroczyć średniej wypożyczenia auta na lokalnym rynku. Warto skorzystać z takiej wypożyczalni, która współpracuje z ubezpieczycielem, może się bowiem okazać, że nie zapłacimy ani złotówki, bo wypożyczalnia sama ściągnie opłatę od ubezpieczyciela.
Auto, które po wypadku nie jest zdolne do dalszej jazdy może zostać odholowane na koszt sprawcy kolizji. Jednak by być pewnym, że taki koszt zostanie zwrócony warto się skontaktować z ubezpieczycielem. Zapytajmy także wielkość zwrotu, gdyż raczej za holowanie na drugi koniec Polski jeśli tam nie mieszkamy firma ubezpieczeniowa nie zapłaci. Tu także warto zadzwonić po pomoc do firmy holowniczej, która współpracuje z ubezpieczycielami, gdyż, tak jak w przypadku wypożyczalni aut, nie zapłacimy ani grosza, bo firma holownicza sama ściągnie kwotę za holowanie od ubezpieczyciela.
I najważniejsze – za wszystkie dodatkowe koszty takie jak przejazd taksówką czy zabezpieczenie poszkodowanego pojazdu przed dalszym niszczeniem warto zbierać faktury i rachunki, bo mogą one także być pokryte z odszkodowania.